Реформа шкільного харчування
Харчування відіграє серйозну роль в питанні повноцінного розвитку і зростання школярів. Воно не тільки сприяє загальному зміцненню організму дітей, але також може впливати на їхню працездатність і успішність. Достатня кількість поживних речовин і правильна культура споживання їжі не лише вберігають дитину від численних хвороб, а й роблять її бадьорішою і уважнішою.
Раціональне харчування учнів будується на дотриманні трьох основних принципів:
* забезпечення відповідності енергетичної цінності раціону харчування енергозатратам організму;
* задоволення фізіологічних потреб організму у визначеній кількості енергії і співвідношенні у харчових речовинах;
* дотримання оптимального режиму харчування, тобто фізіологічно обґрунтованого розподілу кількості споживаної їжі протягом дня.
Їжа у школі має бути не тільки корисною, але й смачною і різноманітною. Тому в Україні розгорнуто реформу шкільного харчування. Новацій має зазнати не тільки склад шкільного меню та рецептури приготування, але й форми організації харчування, рекомендації до обладнання харчоблоків та роботи з постачальниками, а також підходи у формуванні культури здорового харчування у школярів, як наскрізної компетенції Нової української школи.
КЛЮЧОВА ІНФОРМАЦІЯ ПРО ОНОВЛЕННЯ СИСТЕМИ ХАРЧУВАННЯ - НА «ЗНАЇМО» ТА НА САЙТІ МОНУ
Портал працює про здорове харчування в українських закладах освіти – «Знаїмо». На ньому зібрано багато корисної інформації як для засновників і керівників закладів освіти, так і для вчителів, медпрацівників, учнів і батьків. Інформація на платформі постійно оновлюється.
Матеріали з порталу, які можуть стати у нагоді вже сьогодні:
- як організувати харчування дітей під час карантину
- які працівники потрібні закладу освіти для організації харчування
медичний працівник в системі організації харчування учнів
КОРИСНІ ВІДЕО ВІД ЕКСПЕРТІВ
У доступі – новий спецвипуск «Освітнього маркера» від проєкту DECIDE, дивіться його за посиланням. Тут на запитання про реформу шкільного харчування відповідають експерти МОЗ, Мінрегіону, МОН і Держпродспоживслужби, Національної асоціації громадського харчування, ГО «Батьки SOS» і соціального проєкту «Нове шкільне харчування» (CultFood).
Як правильно облаштувати харчоблок у закладі освіти – про це можна дізнатися за допомогою 3D-туру за посиланням. Вимоги до облаштування харчоблоку в закладі освіти прописані в Державних будівельних нормах, санітарних регламентах і гігієнічних вимогах до приміщень харчоблоків.
Як організувати харчування в закладі освіти, можна дізнатись ось тут. У відео – про режими, графік, способи та форми організації шкільного харчування. Адже кожен заклад освіти – унікальний за своїми особливостями освітнього процесу. І вони впливають як на режим роботи, так і на організацію харчування.
А у цьому відео детально розказали, хто і за що відповідає в системі шкільного харчування. Тут – про роль міністерств, засновників, керівників закладів освіти, медичних працівників та працівників їдальні, а також постачальників і батьків у системі шкільного харчування.
Цікавий вебінар про те, як впровадити нове меню і дотримуватися інших документів, від Тетяни Скапи, керівниці експертної групи Директорату громадського здоров'я та профілактики захворюваності МОЗ. Це можна зробити ось тут.