80 років перемоги десятків держав і сотень народів над нацизмом
8 травня Україна відзначає День пам’яті та перемоги, вшановуючи загиблих у Другій світовій війні 1939–1945 років. Цей день встановлено Законом України у 2023 році на знак солідарності з Європою в пам’ятанні про ту страшну трагедію в історії людства.
День пам’яті та перемоги — це нагадування, що Друга світова війна розпочалася внаслідок домовленостей двох тоталітарних режимів: націонал-соціалістичного (нацистського) у Німеччині й комуністичного в срср, а також мовчазного небажання найпотужніших держав світу чинити спротив агресорам.
З моменту підписання Пакту Молотова — Ріббентропа обидва тоталітарні режими чинили численні злочини проти людяності, воєнні злочини та злочини геноциду, внаслідок чого чимало народів Європи зазнали величезних втрат. Лише напад Гітлера на срср змусив сталіна перетворитися із союзника на ворога Німеччини й допоміг уникнути справедливого покарання за розв’язання війни та скоєні злочини.
Українці на боці антигітлерівської коаліції зробили значний внесок у перемогу над нацизмом та союзниками гітлерівської Німеччини, попри відсутність власної держави. Мільйони вихідців з України чинили спротив зі зброєю в руках у різних регулярних арміях світу, сотні тисяч боролися в підпільних і повстанських структурах. Територія України була головним театром воєнних дій не тільки радянсько-німецького фронту, а й усіх фронтів Другої світової. З 22 червня 1941 до 28 жовтня 1944 року тут практично ніколи не наставало затишшя. З цих сорока місяців 35 припали на активні бойові дії. Загалом на українській землі зосереджувалася половина всіх радянських сил та від 56 до 76% дивізій вермахту, причому 60,6% сухопутних сил Німеччини було розгромлено саме в Україні.
Однак, перемога над нацизмом стала результатом титанічних зусиль десятків держав і сотень народів. Вона була здобута внаслідок неймовірної концентрації сил, взаємодопомоги, консолідації, мобілізації й солідарності народів, а також повного переоблаштування економічного, політичного і соціального життя в інтересах боротьби зі злом.