Новини проекту
Новий навчальний рік!
Найзахопливіші детективи для підлітка
Wizeclub Education: курси додаткової освіти в Україні
Що робити, якщо болить поперек
Онлайн академія Mate academy – від мрії потрапити в IT до першої роботи
Мобільні додатки для підтримки організації навчання та співпраці в освітньому процесі
Школа англійської для дітей: важливість навчання та як вибрати кращу школу
Хто такий Зевс?
Вивчаємо англійську за допомогою читання
Благодійність та соціальна відповідальність бізнесу
Як обрати надувний басейн?
Як створити і розкрутити групу у Фейсбуці без блокування
Практичні рекомендації по вибору школи англійської мови
Options for checking articles and other texts for uniqueness
Різниця між Lightning та USB Type-C: одна з відмінностей iPhone
Столична Ювелірна Фабрика
Відеоспостереження у школі: як захистити своїх дітей?
Чим привабливий новий Айфон 14?
Розширений пакет за акційною ціною!
iPhone 11 128 GB White
Програмування мовою Java для дітей — як батьки можуть допомогти в навчанні
Нюанси пошуку репетитора з англійської мови
Плюси та мінуси вивчення англійської по Скайпу
Роздруківка журналів
Either work or music: 5 myths about musicians and work
На лижі за кордон. Зимові тури в Закопане
Яку перевагу мають онлайн дошки оголошень?
Огляд смартфону Самсунг А53: що пропонує південнокорейський субфлагман
БЕЗПЕКА В ІНТЕРНЕТІ
Вітаємо з Днем Вчителя!
Портал E-schools відновлює роботу
Канікули 2022
Підписано меморандум з Мінцифрою!
Голосування
Як Вам новий сайт?
Всього 14 чоловік

Активності для розвитку та покращення української мови

Дата: 26 жовтня 2023 о 17:39
233 перегляда

Мова є найважливішим засобом людського спілкування та інтелектуального розвитку особистості, визначальною ознакою держави, безцінною і невичерпною скарбницею культурного надбання народу.

Запрошуємо усіх бажаючих перевірити, удосконалити чи покращити володіння українською мовою.

ЗМІСТ ЗАХОДІВ ПРОГРАМИ З ВИКОНАННЯ ЗАВДАННЯ

ПРОПОНОВАНІ АКТИВНОСТІ

 

ІНФОРМУВАННЯ З ПИТАНЬ РЕАЛІЗАЦІЇ ДЕРЖАВНОЇ МОВНОЇ ПОЛІТИКИ

- Підготовка інформ-досье про порядок застосування норм законодавства про державну мову в Центрах правової інформації. Консультації юриста по запитам читачів

- Індивідуальна та групова інформація абонентів на відповідну тематику

- Організація проведення інформаційних годин з української мови «Українська мова – мова нації» для цільових аудиторій з підготовкою мультимедійних презентацій

ПРОВЕДЕННЯ НАВЧАННЯ З ОВОЛОДІННЯ УКРАЇНСЬКОЮ МОВОЮ

-    Забезпечення читачів підручниками та фаховою періодикою,  словниками та іншою навчальною, пізнавальною і художньою літературою українською мовою

- Організація роботи розмовного клубу «Паляниця» в Канадсько-українському бібліотечному центрі ДОУНБ

-    Надання онлайн доступу до безкоштовних курсів з української мови. Рекомендовані ресурси для навчання:

1. «ЛАЙФХАКИ З УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ», АБО УКРАЇНСЬКА МОВА ДЛЯ ДОРОСЛИХ І ШКОЛЯРІВ 

https://courses.ed-era.com/courses/Osvitoria_and_EdEra/lifehacks101/lifehacks101/about

Цей онлайн курс ― спільна розробка EdEra та Освіторії. Він складається з 5 модулів, що налічують 16 тем, і триває загалом 5 тижнів по 4 години на тиждень. Зручний та доступний інтерактивний конспект лекцій. Для тренування вимови пропонується чимало скоромовок. А для кращого запам’ятовування правил використано мнемонічні підказки. Наприклад, всі шиплячі звуки української мови заховалися у словосполучення «ще їжджу». Тож навчатися буде цікаво.

2. «Є-МОВА»: УКРАЇНСЬКА МОВА ДЛЯ ПОЧАТКІВЦІВ І НЕ ЛИШЕ https://emova.language-ua.online

Ресурс «Є-мова» позиціює себе як єдину комплексну онлайн платформу, яка також має навчальні офлайн-курси у 25 містах України. Це добре відомі “Безкоштовні курси української мови”, що залучають до навчання найкращих філологів країни та мають напрацьовані дієві методи викладання української російськомовним. Онлайн-платформа також передусім орієнтована саме на українців, що розмовляють російською мовою. Для початку навчання потрібно зареєструватися і пройти тестування, що визначає рівень володіння українською. Відповідно до встановленого рівня учасник курсу отримує навчальні матеріали: відео, тексти, практичні заняття. Опісля проходження курсу можна отримати офіційний сертифікат із зазначенням рівня.

3. ТРЕНАЖЕР ІЗ ПРАВОПИСУ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ https://webpen.com.ua

Онлайн-вправи з усіх розділів мовознавства. Перед завданнями можна ознайомитися з правилами. Жодних тестів, усі відповіді треба ставити самостійно: розділові знаки в реченнях чи дефіс у словах. Тож вгадати не вдасться. 

4. ТРЕНАЖЕР З ПРАВОПИСУ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ канал на YouTube https://www.youtube.com/channel/UCmYhMisFY5I24BFfRQu4mOA

Надзвичайно зручний ресурс для вивчення та засвоєння мови з великою кількістю завдань для самоперевірки. Всі правила супроводжуються відеоуроками, а також численними онлайн-вправами.

5. R.I.D. http://rid.ck.ua

Програма відкриває користувачу три нових слова щодня. За вивчення цих слів нараховується ігрова грошова одиниця – «пісок часу». Що більше його у користувача, то вищий рейтинг. У програмі сім рівнів. Також є словник, із яким ви можете пригадати, що таке «громовиця», «фіранка» та «поліття».

6. LANGUAGETOOL  https://languagetool.org/uk

Онлайн-ресурс допоможе перевірити граматику та пунктуацію в українських текстах. У безплатній версії максимальний розмір тексту на перевірку – 20 тис. символів. Для зручності можна завантажити додаток для використання в браузері. Слово підсвічується відповідним кольором залежно від помилки: лексичної, пунктуаційної чи орфографічної. При наведенні курсором на помилку ресурс пропонує варіанти заміни.

7. «СЛОВА, ЩО НАС ЗБАГАЧУЮТЬ» https://www.facebook.com/Pravdyvo

На сторінці публікують картинки із рідковживаними українськими словами, фразеологізмами та замінниками російських слів. Сторінка допоможе збагатити лексику та уникнути русизмів.

8. ЛІНГВІСТИЧНИЙ ПОРТАЛ «МОВА.INFO» http://www.mova.info

На порталі серед іншого пропонують правила правопису і добірки словників. Наприклад, відкритий словник новітніх термінів. У довідковій службі є відповіді на поширені запитання.

9. LANGUAGETOOL https://languagetool.org/uk

Онлайн-ресурс допоможе перевірити граматику та пунктуацію в українських текстах. У безплатній версії максимальний розмір тексту на перевірку – 20 тис. символів. Для зручності можна завантажити додаток для використання в браузері.

10. «СЛОВОТВІР» https://slovotvir.org.ua

Інтернет-платформа, на якій можна знайти українські переклади запозичених слів. Ресурс допомагає збагатити лексику: зареєстровані учасники пропонують варіанти перекладу та голосують за найкращі. На сайті є різні переклади, наприклад, «віп-зона» – панський кут, а «барбершоп» – голярня.

11. ОФІЦІЙНИЙ САЙТ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ http://ukrainskamova.com

На сайті є правила правопису, пунктуації, правильних наголосів, а також словник синонімів. У розділі «Антисуржик» можна дізнатися, чи вдасться вийти на «слідуючій остановці» та «захлопнути двері».

12. СЛОВНИК СКОРОЧЕНЬ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ http://abbrs.info

13. СЛОВОПЕДІЯ (УКРАЇНСЬКІ СЛОВНИКИ) http://slovopedia.org.ua

14. ЯК КОРЕКТНО ПЕРЕКЛАСТИ З РОСІЙСЬКОЇ. ЯК ПЕРЕКЛАДАТИ ФРАЗЕОЛОГІЗМИ ТА СТАЛІ ВИРАЗИ https://r2u.org.ua

Перекладати слово українською зі схожих мов за допомогою Google Translate – не найкраща ідея. Зазвичай сервіс цей пропонує відповідники, найближчі до російськомовних. Щоби знайти питомі стилістичні відповідники українською мовою, спробуйте R2U

15. НАЦІОНАЛЬНА ПЛАТФОРМА З ВИВЧЕННЯ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ МІНІСТЕРСТВА КУЛЬТУРИ ТА ІНФОРМАЦІЙНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ https://speakukraine.net

Національна платформа з вивчення української мови Міністерства культури та інформаційної політики України зібрала в одному місці ефективні онлайн та офлайн ресурси, а також мобільні додатки з вивчення української мови, як для українців, які хочуть підвищити рівень володіння української мовою, так і для іноземців, які прагнуть її вивчити «з нуля».

16. ЯК ЗДІЙСНИТИ ПЕРВИННУ ПЕРЕВІРКУ ТЕКСТУ НА ПОМИЛКИ https://ukr-mova.in.ua/perevirka-tekstu

«Мова – ДНК нації» – Це повністю безкоштовний сервіс перевірки текстів на грамотність.

17. ЯК ЗДІЙСНИТИ ПЕРВИННУ ПЕРЕВІРКУ ТЕКСТУ НА ПОМИЛКИ https://onlinecorrector.com.ua/uk

виправлення помилок за допомогою безкоштовної та платної версій. Гарний інструмент для коригування помилок на кшталт «прийняти участь», «приносити вибачення», «підвести підсумки» та подібних «друзів перекладача»

18. БЕЗКОШТОВНИЙ ОНЛАЙН-КУРС «УКРАЇНСЬКА ЗА 27 УРОКІВ» НА ПЛАТФОРМІ PROMETHEUS 

https://courses.prometheus.org.ua/courses/course-v1:Prometheus+UKR101+2020/about 

Перший курс з української мови елементарного рівня (А1-А2), розрахований на широке коло слухачів, зокрема тих, хто вдома чи на роботі послуговується російською.

19. КУРСИ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ НА ОСВІТНІЙ ПЛАТФОРМІ LEARNING PASSPORT https://uied.org.ua/kursy-z-ukrayinskoyi-movy-na-osvitnij-platformi-learning-passport

Український інститут розвитку освіти пропонує курси української мови, розміщені у вільному доступі на освітній платформі Юнісеф для дошкільнят, молодших школярів та старшокласників.

20. ЛАЙФХАКИ УКРАЇНСЬКОЮ https://www.youtube.com/playlist?list=PL9aDK_7u4r7c9u1lieLlO9kRAmq7lCDiP

Телевізійний проект від телеканалу «UA:Перший», доступний на каналі у сервісі YouTube. На відео пояснюють, як правильно вживати наголоси, вітати зі святами і дякувати. Зараз доступні 38 роликів, але добірка постійно доповнюється.

ОРГАНІЗАЦІЯ ТА ПРОВЕДЕННЯ КУЛЬТУРНО-МАСОВИХ ЗАХОДІВ НАЦІОНАЛЬНОЇ ПАТРІОТИЧНОЇ ТЕМАТИКИ, СПРЯМОВАНИХ НА ПОПУЛЯРИЗАЦІЮ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ ТА НАЦІОНАЛЬНОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ

Проведення соціокультурних заходів, спрямованих на популяризацію знань про державу, її культуру, історію і мову в межах спеціалізованих бібліотечних проєктів:

  • «Імена: відомі та повернені із забуття» цільові групи читачів знайомляться з життям та творчістю відомих та незнайомих українських письменників, приводом для знайомства є ювілеї літераторів.
  • «Моя свята і рідна Україна» для всіх бажаючих організовуються тематичні локації документів з фондів бібліотеки  до державних свят  та пам’ятних дат України.
  • «Плекаємо патріотів»
  • «З Україною в серці»
  • «Час історичної особистості»
  • «Нам є ким пишатися»
  • «Українська жінка у вирі історії»

З анонсами пропонованих заходів можна ознайомитися на сторінці «Що? Де? Коли?» https://www.libr.dp.ua/?do=anons

ВИКОРИСТАННЯ ВСЕУКРАЇНСЬКИХ ТА СТВОРЕННЯ І ПІДТРИМКА ВЛАСНИХ ЕЛЕКТРОННИХ ПРОДУКТІВ ДЛЯ ПОПУЛЯРИЗАЦІЇ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ І ЛІТЕРАТУРИ, УКРАЇНІКИ

  • Українська цифрова бібліотека https://udl.ubi.org.ua (для користування УЦБ треба встановити безплатний застосунок для ОС Андроїд).
  • Електронна бібліотека «Культура України» https://elib.nlu.org.ua.
  • Сайт бібліотеки https://www.libr.dp.ua.
  • Портал «ДніпроКультура» https://www.dnipro.libr.dp.ua – просвітницький проєкт, який запрошує всіх, хто цікавиться культурою Дніпропетровщини. На Порталі розміщуються матеріали про культурно-мистецькі події краю, видатних діячів, публікуються нариси з історії міст і сіл Дніпропетровщини, розповіді про пам’ятники культури та пам’ятки природи, театри, музеї, бібліотеки. Також тут можна прочитати про розвиток народних традицій і обрядів, огляди мистецького та літературного життя регіону.
  • Розділ «Україніка» https://www.libr.dp.ua/?do=ukrainica на офіційному сайті бібліотеки, який пропонує інформацію про Україну, її народ, його історію, традиції та культуру, розбудову політичної нації, формування держави Україна, її видатних діячів.
  • Віртуальні виставки https://www.libr.dp.ua/?do=virtshow тематичні добірки актуальних, цікавих книг українською мовою з фондів ДОУНБ. Коротка анотація допоможе зорієнтуватися і замовити видання, що вас зацікавило.
  • Видання ДОУНБ https://www.libr.dp.ua/?do=fullkr&cat=85 добірка бібліографічних і біобібліографічних видань підготовлених фахівцями бібліотеки.
  • Електронна бібліотека «Колекції» https://www.libr.dp.ua/?do=collections
  • Акції. Конкурси. Проєкти  https://www.libr.dp.ua/akcyi-konkursi.html сторінка спрямована на ознайомлення зі всіма соціокультурними проєктами бібліотеки.

ПРОМОЦІЯ ТА ПОПУЛЯРИЗАЦІЯ УКРАЇНОМОВНОЇ ЛІТЕРАТУРИ, УКРАЇНСЬКИХ ПИСЬМЕННИКІВ ТА ВИЗНАЧНИХ ДІЯЧІВ КРАЮ

-    Щорічний регіональний проєкт бібліотек Дніпропетровщини «Читаємо разом» ініціював проведення в 2022 році регіональної кампанії «Письменники, короновані словом» у межах ознайомлення з творчістю відомих українських письменників.

- Проєкт «Письменник у бібліотеці» - знайомство з творчістю письменників краю у форматі онлайн спілкування.

-    Корпоративний інформаційний проєкт «Українська мова як елемент національної безпеки»

-    «Книжковий дайджест Українського Інституту національної пам’яті»: презентація книг УІНП Кочергіним Ігорем Олександровичем (начальник Південно-східного міжрегіонального відділу Управління забезпечення реалізації політики національної пам'яті в регіонах Українського інституту національної пам'яті).

-    «Краєзнавчий календар: визначні особистості та події» - онлайн зустрічі із відомим письменником, краєзнавцем, заслуженим журналістом України Чабаном Миколою Петровичем.

СТВОРЕННЯ МЕДІА-ПРОДУКТІВ З УКРАЇНОЗНАВСТВА

Підготовка презентацій і відеороликів українознавчої і мовознавчої тематики, з подальшим їх розміщенням на каналі бібліотеки в YouTube  https://www.youtube.com/user/dounbkm та на сторінці бібліотека в соціальній мережі Facebook https://www.facebook.com/libr.dp.ua

ІНФОРМАЦІЙНА ПІДТРИМКА ФОРМУВАННЯ УКРАЇНОМОВНОГО ПРОСТОРУ  ШЛЯХОМ НАДАННЯ ДОСТУПУ ДО АУДІОКНИГ, ДОКУМЕНТАЛЬНИХ І ХУДОЖНІХ  ФІЛЬМІВ

  • Посилання на сайті «Аудіокниги» (для безкоштовного прослуховування українських книг) https://www.libr.dp.ua/a-book.html
  • Кіноперегляди із циклу «Моя країна – Україна»
  • Відеоперегляди з циклу історичних досліджень Інституту Національної пам’яті України
Коментарі:
Залишати коментарі можуть тільки авторизовані відвідувачі.